Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Нова Година в България
Повечето страни по света празнуват Нова Година на 1-ви януари. Дори китайците, евреите и мюсюлманите, които ползват лунния календар, където годината започва по друго време, също спазват глобалната традиция и празнуват на 1-ви януари. В България преходът от едната година в другата се отбелязва със звън на камбани, които бият както в навечерието, така и в първия ден на новата година. Първият ден на новата година в България, както и в други православни християнски държави, се празнува като деня на Св. Васил. Св. Васил е влиятелен християнски владика и теолог от ранните дни на църквата. Той подкрепя Никейското верую, което през 4. в. бива прието от църквата като заместител на Арианското верую. Официалният празник на Св. Васил е 1-ви януари, когато той традиционно дава подаръци на децата.
Българите празнуват през цялата седмица преди Нова година с фестивали, шествия, карнавали и спортни занимания. На първия ден от Новата година, известен като Васильовден, българите участват в благословия за здраве, наречена сурваки. Малки клонки от дрян се украсяват с цветна хартия и се държат от децата, които пожелават с тях всичко най-хубаво на роднините си. По селата мъжете ходят и по къщите на съседите си, за да ги благословят.
Освен пожеланията за благоденствие и здраве през новата година, денят изразява и отминаването на старото и идването на новото. Като символ на този преход, в първия ден на новата година българите обличат нови дрехи и приготвят пищна трапеза. Едно от традиционните блюда, което ще краси масата, е баница - ястие, приготвено от тънки тестени кори и сирене.

Comments

Hide